blur2

V Las Adelitas během roku zažijete mnoho oslav mexických svátků a tematických událostí s přátelskou atmosférou. Slavíme je bujaře a s úctou k tradicím. Pro speciální příležitosti většinou připravujeme tradiční mexické pokrmy, které během roku nejsou součástí běžného menu, a také nabízíme vybrané nápoje za speciální cenu. Přijďte s námi oslavit Día de los Muertos na začátku listopadu nebo se v září zastavte v Americké ulici na Zažít Vinohrady jinak

5Elgrito

El Grito
16. září

los muertos

Día de los Muertos
1. - 2. listopadu

Rosca de Reyes

6. ledna

Rosca de Reyes je mexická tradice s kořeny v křesťanské Evropě. V České republice se 6. ledna, na Tři krále, pořádají charitativní tříkrálové sbírky. Skupiny lidí, převlečených za ony tři bájné krále, také navštěvují během večera domácnosti, aby jim požehnaly. V Mexiku se v tento večer rodiny a přátelé navzájem podělí o Rosca de Reyes, jemné sladké pečivo z bílé mouky a droždí, které je ozdobeno kandovaným a sušeným ovocem. Má oválný tvar a vždy v sobě ukrývá malou postavičku.

Jak už tomu bývá zvykem, vše má nějaký význam. Ovoce má reprezentovat klenoty, které mají Tři králové ve svých korunách. Oválný tvar představuje věčnou boží lásku, která nemá ani konce a ani začátku. A nakonec to nejdůležitější, malá postavička je novorozený Ježíš Kristus.

A jak to celé probíhá? Všichni se shromáždí u Rosca de Reyes a každý si ukrojí svůj kousek. Rosca de Reyes se tradičně zapíjí horkou čokoládou. Ten, kdo má to štěstí, a ve svém kousku si ukrojil i malého panáčka, se dle tradice stává jeho ochráncem. Být ochráncem však není jen tak! Jako požehnaná a zodpovědná osoba by měl šťastlivec vzít panáčka na Hromnice, tedy 2. února, do kostela. V ten samý den navíc má připravit pro své přátele večeři složenou z tradičního pokrmu tamales a nápoje atole.

V Las Adelitas každý rok pečeme Rosca de Reyes na objednávku, aby si je naši zákazníci a kamarádi mohli odnést domů a podělili se o tento zvyk se svými přáteli a rodinami. Kromě toho, se snažíme mít 5. a 6. ledna Rosca de Reyes u nás v restauracích, aby si kdokoliv mohl ukrojit kousek a vychutnat si tento zvyk i s horkou čokoládou přímo v Las Adelitas.

Chcete si objednat Rosca de Reyes domů i vy? Objednávky přijímáme na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. přibližně týden před tímto svátkem.

 • RoscaDeReyes1
 • RoscaDeReyes

5 de Mayo

5. května

I když je Praha vzdálená tisíce kilometrů od našeho původního domova, dokážeme si naplno užít i slavnosti 5 de Mayo, které většinou oslavujeme především naší margaritou - tu ochutnáte během 5 de Mayo v Las Adelitas za speciální sváteční cenu. 

A co vlastně slavíme? Ve světě se svátku 5 de Mayo (v překladu pátého května) říká i Den bitvy u Puebla. Mexičané slaví velké a nečekané vítězství mexické armády vedené generálem Zaragozou v bitvě u města Puebla během francouzské okupace v roce 1862. Svátek 5 de Mayo je vnímán jako oslava mexické odvahy, hrdinství a jednoty. V Mexiku se slaví především ve městě Puebla a populární je také v USA.

Přečtětě si více o Pueble

Pozor! Nepleťte si 5 de Mayo s mexickým Dnem nezávislosti, kterému mexičané říkají El Grito. Ten ve skutečnosti připadá na 16. září.

 • LasAdelitasPraha-Margaritas-5deMayo5
 • LasAdelitasPraha-Margaritas-5deMayo4
 • LasAdelitasPraha-Margaritas-5deMayo3
 • LasAdelitasPraha-Margaritas-5deMayo2
 • LasAdelitasPraha-Margaritas-5deMayo1

Narozeniny Las Adelitas Lucemburská

17. červenec

Třetí a zatím nejnovější restaurace Las Adelitas v sobě odráží všechny naše dosavadní zkušenosti a úsilí podělit se s našimi (nejen) českými kamarády o nefalšované mexické pokrmy a mexickou kulturu. Výročí Lucemburské jsme sladili s výročím Americké a Malého náměstí do půlky měsíce, aby se nám to všem dobře pamatovalo. Jak už je to u nás zvykem, narozeniny slavíme prostřednictvím speciálního menu, tequilou i mezcalem. Na Lucemburské také využijeme malé pódium pro živou hudbu v podání hudebníků Mariachi nebo jiné latino kapely.

 • Narozeniny-LasAdelitasLucemburska5
 • Narozeniny-LasAdelitasLucemburska4
 • Narozeniny-LasAdelitasLucemburska3
 • Narozeniny-LasAdelitasLucemburska2
 • Narozeniny-LasAdelitasLucemburska1

Narozeniny Las Adelitas na Malém náměstí

16. srpna

Oslavy založení 2. mexické restaurace v Praze sice trvají jen jeden den, o to je ale zážitek intenzivnější. Velkou narozeninovou párty pořádáme v Las Adelitas na Malém náměstí vždy okolo 16. srpna.  Většinou nechybí Mariachi a latino hudba, litry pravé tequilly z agáve, speciální koktejly a spousta gratulantů. Tohle je přesně ta párty, kterou prostě nesmíte zmeškat!

 • LasAdelitasMaléNáměstí-Narozeniny5
 • LasAdelitasMaléNáměstí-Narozeniny1
 • LasAdelitas-malenamesti-Narozeniny6
 • LasAdelitas-malenamesti-Narozeniny4
 • LasAdelitas-malenamesti-Narozeniny3
 • LasAdelitas-malenamesti-Narozeniny2

El Grito

16. září

I Mexiko má svůj Den nezávislosti. Slaví se vždy 16. září a oslavy probíhají ve velkém stylu - nechybí festivaly, hudba a bujaré barevné průvody. Vždyť pro celé Mexiko to byl jeden z nejdůležitějších momentů v jeho historii.

Symbolem svátku je římsko-katolický kněz Miguel Hidalgo, hlavní představitel 1. etapy mexické války za nezávislost. Miguel Hidalgo svolal 16. září 1810 obyvatele městečka Dolores zvoněním na kostelní zvonec a pronesl slavnou řeč, díky které je přesvědčil o nutnosti vymanit se z útlaku španělských kolonizátorů. Tato řeč je považována za počátek mexického odboje za nezávislost a podle městečka získala jméno El Grito de Dolores. Sám Hidalgo vedl po jeden rok několik povstání a bitev. Nakonec byl ale zajat a v červenci 1811 i popraven. Mexiku trvalo dalších 10 let, než Španělsko v roce 1821 uznalo jeho nezávislost. V čele vítězného vojska povstalců proti Španělsku v roce 1821 nakonec stál Agustín de Itúrbide, který se stál prvním panovníkem Mexika.

Celou zemi v den svátku zahalí národní vlajky a vše se obarví do národních barev - zelené, bílé a červené. Večer 15. září se na hlavních náměstích každého města a vesnice sejdou místní obyvatelé. Přesně ve 23:00 se na vyvýšeném místě náměstí objeví hlavní představitel města. Ten ve jménu tradice nejprve zazvoní na zvon a poté zvolá tzv. El Grito - fráze inspirované provoláním Miguela Hidalga v roce 1810. Tyto fráze se nikdy nemění a Mexičané je znají nazpaměť. Dav po každé frázi zvolá ¡Viva! (v překladu Ať žije!), hlasitě jásá a ohňostroje bouří. 

Podívejte se na El Grito v Mexico City v roce 2010

V Las Adelitas pro tento den většinou připravujeme tradiční pokrm zvaný pozole. Nabídneme vám také speciální ceny nápojů nebo hudbu tradičních Mariachi. Kromě toho připravujeme pohoštění i na oslavu El Grito v hotelu Hilton, kterou pořádá mexická ambasáda pro Mexičany žijící v Praze. Od roku 2009, kdy jsme byli touto příležitostí poctěni poprvé, připravujeme na tuto akci každoročně catering pro více než 500 hostů.

 • LasAdelitasPraha-Elgrito5
 • LasAdelitasPraha-Elgrito2
 • LasAdelitasPraha-Elgrito1
 • LasAdelitasPraha-Catering-ElGrito4
 • LasAdelitasPraha-Catering-ElGrito3

La Calle Mexicana aneb Zažít město jinak

září

Společně se sdruženími Auto*Mat a PlasmaLab organizujeme na Vinohradech pouliční festival z konceptu Zažít město jinak. Americká ulice se na 12 hodin promění na kulturní festival, kterému dominuje jídlo, pití a hudba. Las Adelitas má v rámci festivalu svou vlastní část, která se nazývá La Calle Mexicana. Americkou ulici ovládnou mexické barvy, tradiční živá Mariachi hudba, mexické jídlo, pivo a tequila tečou proudem.

Během jednoho dne festival navštíví více než 10 000 lidí a každý rok přibývají noví nadšení fanoušci mexické kultury. Tuhle akci rozhodně doporučujeme nevynechat! Sledujte náš Facebook, ať to neprošvihnete.

 • LasAdelitasPraha-ZažítVinohradyJinak-CalleMexicana6
 • LasAdelitasPraha-ZažítVinohradyJinak-CalleMexicana5
 • LasAdelitasPraha-ZažítVinohradyJinak-CalleMexicana4
 • LasAdelitasPraha-ZažítVinohradyJinak-CalleMexicana3
 • LasAdelitasPraha-ZažítVinohradyJinak-CalleMexicana2
 • LasAdelitasPraha-ZažítVinohradyJinak-CalleMexicana1

Narozeniny Las Adelitas v Americké ulici

16. října

Na počest založení první autentické mexické restaurace v Praze připravujeme v říjnu až několikadenní speciální menu. Oslavy obvykle začínáme okolo 16. října a nabízíme jídla, která jsou v naší kultuře takřka ikonická, ale v našem jídelním lístku je běžně nenajdete. Mimo to můžete zkusit i speciální druhy tequilly a koktejly z mezcalu. Většinou se v těchto dnech v restauraci objeví i oblíbená Mariachi hudba.

 • narozeniny-americka3
 • LasAdelitasAmerická-Narozeniny3
 • LasAdelitasAmerická-Narozeniny1
 • LasAdelitasAmericka-Narozeniny4
 • LasAdelitasAmericka-Narozeniny2
 • LasAdelitasAmericka-Narozeniny

Día de los Muertos

1. - 2. listopadu

Día de los Muertos neboli Den mrtvých je v Mexiku jedním z nejvýraznějších svátků. Zapomeňte ale na ponuré české Dušičky i mainstreamový americký Halloween. Día de los Muertos uznává smrt jako přirozenou součást života. Podle tradice se v tento den vrací duše zesnulých ke svým milovaným, aby společně zavzpomínali na vše dobré a společně oslavili koloběh života. Svátek oslavuje zesnulé prostřednictvím jídla, pití a aktivit, které měli během svého života rádi. Tento kult vznikl spojením dávných prehispánských tradic a katolické víry, kterou do Mexika přivezli španělští dobyvatelé. Ve 20. století se symbolem Día de los Muertos stala La Calavera Catrina - elegantní smrtka, kterou poprvé ztvárnil okolo roku 1912 kreslíř José Posada.

Během těchto dvou dní celé rodiny v Mexiku vyráží na hřbitovy, aby bohatě vyzdobily hroby svých milovaných květinami, svíčkami i oltářemi s oblíbeným jídlem zemřelých nebo osobními předměty. Hřbitovy se mění v barevnou a nádhernou podívanou. Kromě toho si lidé doma vytváří tzv. ofrendas, což jsou soukromé oltářky poskládáné z květin, uměleckých vyobrazení koster, svíček a osobních nebo oblíbených předmětů zemřelých. Ve městech se konají průvody a oslavy plné lidí s obličejem pomalovaným jako lebka a oblečených ve stylu La Cavalera Catrina.

Všechno tohle dohromady z Día de los Muertos vytváří významný svátek plný barev, kostlivců, tance, hudby a dobré nálady, který v upravené podobě převzalo mnoho států Latinské Ameriky. Tato tradice je natolik kulturně bohatá a výjimečná, že ji UNESCO v roce 2008 zařadilo do seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva.

Přečtětě si o Día de los Muertos více

V Las Adelitas slavíme Día de los Muertos celonoční party v restauraci na Malém náměstí. Část našeho personálu si vyzdobí tváře ve stylu kultu La Cavalera Catrina a vy to s nimi můžete vyzkoušet také! Party Día de los Muertos bývá tím nejlepším a nejbarvitějším, co můžete v Las Adelitas zažít. Tak se inspirujte fotkami z minulých oslav, pomalujte si obličej tradičními motivy, a přijďte letos zažít jedinečnou atmosféru Dne mrtvých s námi.

 • Dia-de-los-muertos6
 • Dia-de-los-muertos5
 • Dia-de-los-muertos4
 • Dia-de-los-muertos3
 • Dia-de-los-muertos2
 • Dia-de-los-muertos1

Nechcete propásnout žádnou z našich nezapomenutelných oslav?

Sledujte náš Facebook

Americká

Malé náměstí

Lucemburská


Na těchto stránkách používáme subory cookies, abychom Vám zajistili co nejlepší zážitek při návštěvě. Dalším užíváním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies ve vašem počítači.
Zablokování některých cookies může snížit funkčnost těchto stránek. Nastavení můžete kdykoliv změnit v nastavení vašeho prohlížeče.